Kronika Polskiego Kolarstwa

Bydgoszcz Cycling Challenge jest nawiązaniem do wieloletnich tradycji kolarskich w Bydgoszczy. W ubiegłym stuleciu kolarstwo szosowe było niesamowicie popularną dyscypliną sportu w mieście nad Brdą.
Organizowane były liczne wyścigi na ulicach Bydgoszczy. Profesjonalne zespoły kolarskie rywalizowały na trasach kryteriów ulicznych, a setki kibiców zagrzewała ich do walki o zwycięstwo.

Sukces bydgoskiego kolarstwa szosowego nie byłby możliwy bez udziału Zjednoczonych Zakładów Rowerowych w Bydgoszczy – ROMET, największego wówczas polskiego producenta rowerów. Dzięki firmie ROMET, zawodnicy mogli startować na najlepszych rowerach oraz mieli stworzone całe zaplecze trenerskie.

Wybitną postacią bydgoskiego kolarstwa szosowego był kolarz i trener:
 
Łucjan Różański (1936-2008), zawodnik KS „Kolejarz”, KS „Łączność”, KS „PAFARO” oraz WKS „Zawisza”. Wielokrotny Mistrz Pomorza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W latach 1957-59, trzykrotnie pokonał rywali i zdobył Puchar Przechodni Mariana Rittera o Mistrzostwo Miasta.
 
Ducha kolarstwa zaszczepił w swych wychowankach z KS „Romet”. Poprowadził ich do pierwszego i jedynego w historii klubu zwycięstwa w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Pierwszy trener Marka Leśniewskiego, późniejszego srebrnego medalisty olimpiady w Seulu i wielokrotnego mistrza Polski. Po zakończeniu działalności trenerskiej swym doświadczeniem do samego końca wspomagał miłośników kolarstwa. Uczestniczył we wszystkich możliwych wydarzeniach kolarskich w regionie. Kolarstwo było jego życiową pasją, a kryterium uliczne jego ulubionym wyścigiem. 
 
Na pewno będzie z nami duchem na Bydgoszcz Cycling Challenge!